Pasikeitęs VMVT direktoriaus įsakymas dėl mėginių pristatymo į laboratoriją.

B1-380

Pridedama pasikeitusio VMVT direktoriaus įsakymo kopiją dėl mėginių pristatymo į laboratoriją.

Kas keičiasi – tiek užkrėstoje teritorijoje (Part II ir Part III pagal Komisijos Įgyvendinimo sprendimą 2014/709 (https://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-ligos/afrikinis-kiauliu-maras/afrikinio-kiauliu-0), tiek ir kitose Lietuvos Respublikos teritorijose nebereikia iš sumedžioto šerno imti organų mėginių, o tik po du kraujo mėginius Afrikinio kiaulių maro (toliau – AKM) tyrimams (violetiniu ir raudonu kamšteliais – imunofermentinės analizės (toliau – IFA) ir polimerazinės grandininės reakcijos (toliau – PGR) metodais AKM tirti). Trichineliozės tyrimai ir toliau yra privalomi užkrėstoje teritorijoje sumedžiotiems šernams. Jei bent vieno mėginio iš šerno yra nepaimta, kiti mėginiai nėra tiriami, o šernas sunaikinamas valstybiniam veterinarijos gydytojui prižiūrint.

Šią savaitę mes išplatinome VMVT kolegoms, o taip pat  ir https://www.miske.lt/aktualu/akm-situacija-ir-pastabos/ pasirodė informacija, kad svarstėme galimybę medžiotojams nepaėmus reikalaujamų mėginių (kraujo ar organų mėginių) iš sumedžioto šerno, leisti atlikti komerciniu pagrindu papildomus tyrimus iš pristatyto mėginio ir patiems medžiotojams už jį apmokėti ir tai būtų medžiotojams kainavę 70 eurų. Tačiau dėl sumažintos finansinės paramos iš Europos Komisijos bei siekiant pilnai įgyvendinti AKM strategiją, taip pat ir atlikus analizę, kiek sumedžiotų šernų būna teigiamų tik iš organų, bet neigiami iš kraujo ir nustačius, kad vos keli vienetai per metus, priėmėme sprendimą valstybinius tyrimus (t. y. 100% finansuojamus iš valstybės biudžeto) atlikti tik iš sumedžiotų šernų kraujo, o ne iš kraujo ir organų, taip sumažindami tyrimų vienam gyvūnui skaičių ir valstybės patiriamas išlaidas jo tyrimui, todėl nesant kraujo mėginių, kiti tyrimai nebus atliekami ir tokia skerdena bus naikinama kaip galimai užkrėsta, tad medžiotojams nebereikia rūpintis dėl komercinių tyrimų, o tik kaip tinkamai paimti kraują į du mėgintuvėlius.

Prašau informuoti savo klubo ar būrelio medžiotojus dėl mėginių pristatymo pasikeitimų. Nuo 2020-06-15 mėginiai bus priimami pagal naują tvarką.

P. S. Nepamirškite, kad labai reikia šautų lapių ar usūrinių šunų, taip pat stirnų ar briedžių smegenų mėginių.

Medžioklei valio !!!

 

Comments are closed.